اول تلفظ صداهای انگلیسی

چرا قبل از یادگیری کلمات و جملات، باید با صداها و آواهای زبان انگلیسی آشنا شویم؟

بزرگترین مشکل یادگیری یک زبان خارجی، مشکل فراموشی است. ما هزاران کلمه و اصطلاح و قاعده گرامر را یاد می‌گیریم اما بعد از مدتی بخش زیادی از آنها را فراموش می‌کنیم. به همین دلیل لازم است که برای به خاطر سپاری و نگهداری آنها در حافظه، از هر روش و ابزاری که سراغ داریم استفاده کنیم.

یکی از دلایل تمرکز بر تلفظ در این روش بر این اساس استوار است: اگر از نظر علمی، به عملکرد حافظه نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که حفظ کردن کلماتی که تلفظ آنها را نمی دانیم بسیار دشوارتر است. یکی از دلایل مشکل بودن یک زبان خارجی، این است که پر است از کلماتی که تلفظ و در نتیجه حفظ آنها مشکل است.

برای رفع این چالش، تنها راه این است که از همان ابتدا، اول گوش -و در نتیجه مغز- را برای شنیدن صداهای جدید و بعد دهان را برای تلفظ صداهای جدید پرورش دهیم. اینکار مزایای جانبی دیگری هم دارد:

 • درک بهتر مهارت شنیدن که -در کنار صحبت کردن،
 • خواندن و نوشتن- یکی از چهار مهارت اصلی زبان است،
 • تلفظ و لهجه بهتر،
 • گسترش سریع‌تر دامنه لغات.

چگونه صداهای جدید را بهتر بشنویم و درست تلفظ کنیم؟

اما چگونه می‌توان اینکار را انجام داد؟ یادگیری تلفظ صحیح دو مرحله اساسی دارد:

 • اول اینکه باید گوش‌ها را برای شنیدن صداهای جدید و نا آشنای زبان موردنظر -به عنوان مثال انگلیسی- پرورش دهیم. در اولین مرحله از آموزش زبان در این سایت،درباره پشتوانه علمی اینکار و نحوه انجام آن صحبت می‌کنیم.

 • در مرحله دوم باید به پرورش دهان برای ادای صحیح این صداها تمرکز کنیم. برای این کار لازم است که از سری آموزش‌های ویدئویی مربوط به نحوه تلفظ صداها و فلش‌کارت‌های ویژه برای یادگیری الفبای فونتیک و گفتاری استفاده کنیم.

  پس از این مرحله، هم می‌توانیم بفهمیم که هنگام صحبت کردن به زبان مادری، در دهان ما چه می‌گذرد و چگونه صداها را تلفظ می‌کنیم؛ هم می‌توانیم این اصول و قواعد را به زبانی که آن را فرا می‌گیریم، تعمیم دهیم.

  تا اینجا صحبت در مورد صداها است. در ادامه مسیر و مراحل بعد که به سراغ کلمات و جملات می‌رویم، این اصول اولین تلفظ صداها را با تلفظ صحیح کلمات تمرین می‌کنیم تا ملکه ذهن‌مان شوند. به این ترتیب و به کمک تمرکزی که در دو هفته اول روی تلفظ صداها خواهیم داشت، در ماه‌ها و سال‌های آینده، هزاران کلمه‌‌ای که قرار است یاد بگیریم را با تلفظ درست یاد می‌گیریم.

۸ پاسخ‌ها
  • هیوا
   هیوا says:

   سلام معصومه جان، چشم حتماً
   فقط لطف کن و ایمیلت رو در فرم صفحه اصلی سایت وارد کن.
   تا هم ایمیلت اونجا ثبت شه و بتونم بهت خبر بدم
   هم فایل pdf مربوط به خلاصه این روش رو دریافت کنی.

   پاسخ دادن
 1. فاطمه
  فاطمه says:

  سلام
  من خیلی یاد گرفتن زبان انگلیسی را دوست دارم تازه با سایتتون آشنا شدم و خیلی علاقمند به شرکت در دوره هاتون هستم. البته به دلیل قصد مهاجرتی که دارم باید روی گرفتن آیلتس هم کار کنم ولی مشتاقانه منتظر این هستم که برای شرکت در دوره جدید به من هم خبر بدید
  راستی احتمالاً دوره جدیدتون را حدوداً کی میتونید شروع کنید؟

  پاسخ دادن
  • هیوا
   هیوا says:

   سلام فاطمه
   خوشحالم که علاقمند هستی به این روش
   در مورد برنامه ت (مهاجرت و آیلتس) بهت ایمیل میدم که ببینم این سایت میتونه واست مفید باشه یا نه.
   در مورد دوره جدید: فعلا کامل درگیر بچه‌های این دوره هستم. چند هفته بگذره میتونم دوره جدید رو هم شروع کنم. از طریق ایمیل بهت خبر میدم (و به دوستان دیگه که ایمیلشون رو قبلا وارد کردن)
   اگه مشکل یا سوال دیگه ای داشتی مطرح کن جواب میدم.
   مرسی

   پاسخ دادن
  • هیوا
   هیوا says:

   سلام آقای علیخانی عزیز
   فعلا دوره اول رو شروع کرده ام و کامل درگیر بچه های این دوره هستم. دوره بعدی رو هر وقت فرصت داشته باشم شروع میکنم. از طریق ایمیل بهتون خبر میدم.

   پاسخ دادن

پاسخ دادن

در صورتیکه قصد دارید نظر بدهید،
لازم است که عضو شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.